Uprawa lawendy

UPRAWA LAWENDY PROSTA POSTAĆ

UPRAWA LAWENDY W DOMU

Skąd ten pomysł?

Jedną z przesłanek filozofii Prostej Postaci jest troska o środowisko. Natura na co dzień obdarza nas cudami, dzięki którym wyglądamy i czujemy się lepiej. Dba o nas. Idąc tym tropem postanowiliśmy, że do każdego zamówienia złożonego w Prostej Postaci dołączymy garstkę nasion lawendy lekarskiej. Tak, aby powstała równowaga. Abyś mógł się odwdzięczyć naturze i zadbać o nią - podczas, gdy ona będzie dbała o Ciebie

Zacznijmy od początku.

Lawenda lekarska nie tylko pięknie pachnie, ale ma też szereg dobroczynnych właściwości. Jej kwiaty bogate są w zawartość garbników, kumaryny, fitosteroli, antocyjanów, soli mineralnych, kwasów organicznych i flawonoidów. Dzięki temu ma działanie kojące i odprężające, ale też antyseptyczne, antybakteryjne i antyzapalne. Jest również pomocna w łagodzeniu podrażnień i ran. Z kolei jej cudowny zapach pomoże Ci szybciej zasnąć.

lawenda lekarska

Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze - lawendę w warunkach domowych (do doniczek) siejemy w miesiącach marzec-kwiecień, zaś do gruntu w miesiącach wrzesień-październik.

Po drugie - stratyfikacja (czyli przechłodzenie nasion). Dwa tygodnie przed planowanym zasianiem powinniśmy umieścić nasiona w lodówce - tak, aby się przechłodziły. W efekcie lepiej wykiełkują. Do tego przyda Ci się stare opakowanie po maśle czy jogurcie. Wymieszaj nasiona z odrobiną zwilżonej ziemi ogrodowej lub piasku, umieść w wybranym pojemniku i odstaw do lodówki.

Po upływie 2 tygodni wyjmij mieszaninę z lodówki i dodaj ją do ziemi (lekkiej, przepuszczalnej) umieszczonej w przygotowanej wcześniej doniczce. Ważne jest, aby głębokość siewu nie przekraczała 1,5 cm. Najlepiej, aby doniczkę umiejscowić w słonecznym miejscu. W cieniu kiełkuje słabiej. 

W doniczce lawenda kiełkuje ok. 14 dni. W tym czasie lekko zraszaj ziemię - możesz wykorzystać stare opakowanie po płynie do mycia szyb. Nie podlewaj kiełkującej lawendy strumieniem z konewki czy butelki. W takim wypadku nasiona mogą spłynąć w utworzony przez wodę dołek. 

Stratyfikację wykonujemy tylko w przypadku zasiewania lawendy w domu. Siejąc lawendę do gruntu jesienią nie jest to potrzebne. Nasiona przechłodzą się podczas zimy i wykiełkują wiosną. 

Nasiona lawendy możesz siać nawet pojedynczo.

Koniecznie pochwal się nam efektami! Wyślij zdjęcie prywatnie lub oznacz nasz profil @prostapostac na insta story : )

POWODZENIA!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl